Powell’ın Faiz Beklentisine Rağmen Piyasa Oyuncularından Yükselen Fed Tahminleri

Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta ABD’de enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin ardından bir söylem değişikliğine giderek, faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun süre bekleneceğinin sinyalini verdi.

Bu açıklamalarla Wall Street’teki genel görüş faizlerin uzun süre yüksek kalacağı şeklinde oluşsa da faiz oranı vadeli piyasalarındaki yatırımcılar, Fed’in bu yıl agresif bir parasal gevşeme gerçekleştirmesi halinde kazandıracak bir pozisyona yönelmeye başladı.

Hareketlilik Fed’in faiz oranını yakından izleyen Teminatlı Gecelik Finansman Oranı (Secured Overnight Financing Rate-SOFR) vadelilerinde yaşanıyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre; Piyasa aktörleri Aralık 2024 kontratı alırken Aralık 2025 kontratında satış gerçekleştiriyor. Salı günü işlem hacmi rekoru kırılan bu vadeli pozisyon, Çarşamba günü daha da ivme kazandı.

SOFR Aralık 2024 ve SOFR Aralık 2025 getiri farkı salı günü yükselerek 10 ay sonra ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasını aştı.

Bu pozisyonlara neden olan beklentinin altında Fed’in kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde önden yüklemeli faiz indirimleri gerçekleştirmesi ve bu yıl için piyasada fiyatlanan toplam 40 baz puandan daha fazla faiz indirmesi senaryosu yatıyor.

Bu arada Fed üyelerinden Loretta Mester güçlü ABD ekonomisi ve sağlam işgücü piyasasının Fed’e sabırlı olma fırsatı verdiğini ve Fed’in faiz indiriminde acele etmemesi gerektiğini söylerken; Michelle Bowman enflasyondaki ilerlemenin durmuş olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x